XI Opolski Festiwal Nauki

Tegoroczny, Xl Opolski Festiwal Nauki odbył się w dniach 24 do 27 maja. Organizatorem były Władze Miasta oraz liczne instytucje, a także, działające na uczelniach wyższych, studenckie koła naukowe. Celem tego wydarzenia było zaznajomienie uczestników z zagadnieniami naukowymi prosty i zrozumiały sposób – głównie za pomocą warsztatów i zabaw. Dzięki temu zainteresowani mieli możliwość spędzenia czasu w ciekawy sposób, jednocześnie zdobywając wiedzę z zakresu wielu dziedzin. Instytucje organizujące mogły także wypromować swoją działalność wśród potencjalnych klientów.

Festiwal rozpoczął się piątkowym wieczorem – 24 maja, nazwanym Nocą Nauki. Liczne wydarzenia miały miejsce na uczelniach wyższych, m. in. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. Członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej przygotowali grę pt. „Przestrzeń Opola”. Zabawa polegała na odgadywaniu przez uczestników nazw miejsc, dzielnic oraz ulic miasta na specjalnie przygotowanych do tego celu planszach.

Drugiego dnia – 25 maja (sobota) uczelnie wyższe oraz instytucje naukowe również przygotowały warsztaty oraz zabawy, odbywające się na terenie placówek organizatorów.

Główne wydarzenie Festiwalu – Piknik Naukowy, miało miejsce w niedzielę 26 maja na Placu Kopernika w Opolu. Stanęły tam stoiska poszczególnych organizacji, m. in. Wydziału Ekonomicznego UO. Uczestnicy imprezy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych inicjatywach, umożliwiających obejrzenie ciekawych pokazów przygotowanych przez studentów. Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej zorganizowało m. in. wystawę „Opole dawniej i dziś”, a także wiele zabaw przeznaczonych dla dzieci, takich jak gra miejska czy projektowanie własnego osiedla. Atrakcje te cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych. Powstało również stanowisko promocyjne, na którym goście mieli możliwość zapoznania się z ofertą Wydziału Ekonomicznego oraz z działalnością jego kół naukowych. Studenci przygotowali także drobne upominki oraz słodki poczęstunek dla uczestników. Na Pikniku Naukowym pojawiła się telewizja oraz radio. Członkowie kół naukowych udzielili wywiadów na temat przygotowanych przez siebie atrakcji.

Ostatniego dnia Festiwalu – 27 maja (poniedziałek), oprócz gier odbyły się warsztaty oraz wykłady, przygotowane przez kadrę naukową. Wiele z oferowanych zajęć miało miejsce również na Wydziale Ekonomicznym UO. Tego dnia Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej przygotowało sesję posterową. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się m. in. z pracami studentów oraz kadry dydaktycznej uczelni.

Opolski Festiwal Nauki po raz kolejny cieszył się dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnej a także osób przybyłych do miasta.

Autor: Anita Czapla

Szczegółowe informacje na temat Xl Opolskiego Festiwalu Nauki dostępne są również na stronie internetowej: www.festiwal.po.opole.pl.